Şok Dalgası Tedavisi (ESWT)

1.Şok Dalgası Nedir?

Şok dalgaları farklı şiddetlerde üretilebilen ve aslında uzun dönemdir tıbbi amaçla kullanılan, kendine has fiziksel özellikleri olan ses dalgalarıdır.

2.Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir?

Şok dalgaları, tıbbi olarak ilk önce 1980’lerin başında böbrek taşlarının kırılması amacı ile kullanıma girmiştir. Burada kullanılan şok dalgaları yüksek yoğunluklu şok dalgalarıdır ve bir taşı parçalayabilecek kadar yüksek bir enerji barındırırlar. Sonrasında bu şok dalgalarına bağlı olarak dokularda iyileşme sürecinin hızlandığı görülmüş, orta yoğunluklu şok dalgaları ile çeşitli ortopedik hastalıklar tedavi edilmeye başlanmıştır.

Düşük yoğunluklu şok dalgaları ise, yeni damar oluşumunun uyarılması ile son yıllarda çeşitli kalp hastalıkları ve sertleşme güçlüğü tedavi edilmeye başlanmıştır.

3. Şok Dalga Tedavisi Nasıl Etki Eder?

Şok dalgası tedavisi terimi, düşük yoğunluklu şok dalgası terapisini anlatmak için kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ortopedide yıllardır kırık kemiklerin, yaralı bağların ve yaralı tendonların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılan bir tedavidir. ESWT ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılmıştır. Hedefe odaklanan yüksek enerjili ses dalgaları, doku onarımını ve hücre büyümesini hızlandırmaktadır.

4. Sertleşme Güçlüğünde Şok Dalga Tedavisi Nasıl Etki Gösterir?

Penisin sertleşmesi (ereksiyon), penis içerisindeki gözenekli dokuların kan ile dolması sayesinde oluşur. Yani sertleşme, penis dokusuna sağlıklı kan akışına bağlıdır. Sertleşme sırasında atardamarların işlevi, genişleyerek penise hızlı bir şekilde kan taşımak, toplardamarların işlevi ise bu sırada büzüşerek penise dolan kanın boşalmasını önlemektir. İlerleyen yaş, yüksek kolesterol düzeyleri ve diyabet gibi durumlarda tıpkı kalpteki kan damarlarında olduğu gibi peniste de kan damarlarının yapısında bozulmalar ortaya çıkar.

Damar sorunlarına bağlı oluşan sertleşmeme tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar penise kan akışını arttırmayı hedeflerler. Bu ilaçlar oldukça etkili olmakla birlikte cinselliği bir ilaca bağlı olarak yaşama fikri pek çok erkek için sorun olmaktadır.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) damarların onarılmasını sağlayarak ve kan akışını arttırarak sertleşmeyi kalıcı olarak düzeltmeyi hedefleyen bir tedavidir. Şok dalgalara bağlı olarak peniste oluşan mikro travmalar sonucunda hücrelerden bazı maddeler salgılanarak yeni damarların oluşumunu uyarmaktadır. Bu sayede penise kan taşıyan yeni damarlar oluşmakta ve sertleşme kalitesi kalıcı olarak arttırılmaktadır.

5. Şok Dalga (ESWT) Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Şok dalga tedavisi etkinliği ile kıyaslandığında yan etkisi yok denecek kadar az olan bir tedavidir. Kimi zaman şok dalgalarının oluşturduğu mikro travmalara bağlı penis cildinde geçici morarmalar oluşabilir. Bu morluklar 1 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur.

6.Şok Dalga Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şok dalga tedavisi ortalama 15 dakika süren 6 seans şeklinde uygulanır. Seanslar haftada 2-3 kez olacak şekilde planlanır. Toplamda tedavi 2-3 hafta sürer. Tedavinin tamamlanmasından 1 ay sonra yapılan kontrollerde alınan sonuca göre 6 seanslık 2. kür tedavi uygulanabilir.

7. Şok Dalga Tedavisi Bilimsel Bir Tedavi Midir?

Şok Dalga tedavisinin etkinliği konusunda son yıllarda çok sayıda klinik bilimsel çalışma yapılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar oldukça başarılıdır. Avrupa’ da Ürolojiye yön veren Avrupa Üroloji Derneği son yayınladığı kılavuzlarda ESWT tedavisini sertleşme güçlüğünün birinci basamak tedavisinde etkin bir yöntem olarak önermektedir. Biz de kendi deneyimimizde doğru hastalara uygulandığında tedavi sonuçlarının oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz.

8. Şok Dalga Tedavisi Kalıcı Etki Gösterir Mi?

ESWT tedavisinde şok dalgalarına bağlı olarak oluşan doku hasarı ve sonrasında vücudun iyileşmek için yeni damar üretmesi tedavinin etki mekanizmasını oluşturmaktadır. Oluşan yeni damarlar kalıcı olarak penise kan akışını arttırmakta bu sayede yapılan tedavinin etkisi de kalıcı olmaktadır.

9.Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Her Sertleşme Sorununda Etkili Bir Yöntem Midir?

Sertleşme sorunu pek çok farklı tıbbi durumun sonucu olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Yani sertleşmeme bir sonuçtur. Biz başarılı bir tedavi için sonuçla savaşmak yerine sebebe odaklanarak altta yatan nedeni tedavi etmekteyiz. Damar sorunlarına bağlı sertleşme güçlüğünün tedavisinde ESWT oldukça etkili bir yöntemdir. Çünkü etkisini peniste yeni damarlar oluşturarak göstermektedir. Oysaki hormon sorunlarına bağlı ortaya çıkabilen sertleşme sorunlarında ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanan sertleşme sorunlarında ESWT tedavisinin etkisi oldukça sınırlı olmaktadır. Bu nedenle biz ESWT tedavisini bir mucize gibi sunan yaklaşımlara karşıyız ve asıl olanın doğru bir değerlendirme yapılarak hastanın altta yatan problemini çözmek olduğunu düşünmekteyiz.

Kliniğimizde sertleşme güçlüğünün tüm farklı sebeplerine yönelik tüm güncel tedaviler uygulanabilmekte olduğundan kişiye özel tedavi stratejisi oluşturarak tedavi başarımızı arttırmaktayız.

Alanında Uzman Hekimlerimizle
Sağlığınız Garanti Altında

1978’den beri güvenilir, etik sağlık hizmeti…